Pspki krlevl
2007.12.23. 12:32
A Magyar Katolikus Pspki Konferencia krlevele a Biblia vnek kezdetre
A Magyar Katolikus Pspki Konferencia krlevele a Biblia vnek kezdetre
Krisztusban Kedves Testvrek!
1. „Sokszor s sokflekppen szlt Isten az satykhoz a prftk ltal, most a vgs idkben pedig Fia ltal szlt hozznk” (Zsid 1,1). Amint a Betlehemben szletett gyermekben Isten megtesteslt Fit imdjuk, gy a Szentrsban mi, keresztnyek Isten Szavt, Isten Igjt tiszteljk. Hisszk s valljuk, hogy az szvetsgi jvendlsek Isten gretei voltak, amelyek Jzus Krisztusban teljesedtek be: a Szentrs megrtsnek a kulcsa. Az ember sok mindent megtudhat a vilgrl, flismerheti mg Isten ltt is, azonban Isten dvzt tervt csak az kinyilatkoztat szavbl ismerhetjk meg.
Hossz vszzadokon keresztl ksztette el az szvetsgi kinyilatkoztats az dvzt tjt, kirajzoldott a Megvlt alakja, a Megvlt, aki megszabadtja npt, aki vgl is az egsz emberisgnek bkt s boldogsgot szerez: kiengeszteldst Istennel s kiengeszteldst egymssal. Ennek a Messisnak az alakja Izais prftnl mint szenved szolga jelenik meg, amit ksbb maga Jzus is vllal. Jzus lete, csodi, mkdse, majd megvlt kereszthalla s feltmadsa meggyztk a tantvnyokat arrl, hogy benne teljesedtek az szvetsgi gretek. A feltmads utn maga az dvzt vilgtja meg az emmauszi tantvnyoknak az rsok rtelmt. k pedig gy emlkeztek erre vissza, hogy lngolt a szvk, amikor ezt hallottk. Ilyen rm tlttte el az els keresztny kzssget, amikor a fltmads fnyben megrtettk, hogy Isten gretei Jzusban teljesedtek be. A keresztnyek azutn Krisztus lett, tantst, csodit, hallt s feltmadst rmhrknt adtk tovbb. Hittek abban, hogy Jzus a Megvlt s az r. Ezt az rmhrt pedig hamarosan rsban is feljegyeztk. Az els keresztny kzssgek lassan kialaktottk azt a szokst, hogy az szvetsg szent iratai mellett felolvastak olyan rsokat is, amelyek Jzus evangliumt tartalmaztk, kztk az apostolok leveleit is. Ezeknek az rsoknak a gyjtemnyt nevezzk jszvetsgi Szentrsnak, amely az szvetsg knyveivel egytt alkotja a Biblit.
2. Szmunkra a Biblia Isten zenete az emberisghez, s az Egyhz knyve, ezrt nem csupn irodalmi alkotsknt olvassuk. Az Egyhz l hite fogalmazdik meg a Szentllek ltal sugalmazott szerzk rsaiban, ezrt az Egyhz a Biblia rzje s hiteles magyarzja. A kt szvetsg egyetlen s szerves egysget alkot. Az szvetsg az jszvetsgben bontakozik ki, az jszvetsg pedig benne rejlik az szvetsgben. Nem vlaszthatjuk el ket egymstl. sszetartoznak, mint gret s beteljeseds. A Szentrsrl rja a II. Vatikni Zsinat: „Az Egyhz mindenkor tisztelte a Szentrst, mint magt az r testt is, hiszen fleg a szent liturgiban szntelenl veszi s nyjtja a hveknek az let kenyert… Az isteni rsokat a Szent Hagyomnnyal egytt mindig hite legfbb szablynak tartotta s tartja, mert Isten sugalmazsra egyszer s mindenkorra vannak rsba foglalva, s gy vltozatlanul kzvettik magnak Istennek igjt.” (Dei Verbum 21).
3. Idn a Magyar Katolikus Pspki Konferencia protestns testvreinkkel egytt a Biblia vt hirdeti meg, mivel kzs rksgnk, kzs kincsnk a Biblia. Mindenkor tanulmnyoznunk s kvetnnk kell, de ebben az vben klnsen is gondoljunk arra, hogy ez az alapja keresztny letnknek, s mekkora nagy rtk az egsz emberisg szmra. A Szentrs az egsz eurpai kultra bsges s el nem apad forrsa. A Biblia a legtbbszr s a legtbb pldnyban kinyomtatott knyv, a knyvek knyve. Valamennyi eurpai kultra gykernl ott a bibliai hagyomny. Manapsg teht Eurpban olyan nemzeti kultrk tallhatk, amelyek a maguk mdjn dolgoztk fl ezt az rtkes rksget, sajtos zsenialitsukkal jelentettk meg szban, rsban, zenben, kpben s szoborban mindazt, amit szmukra a Biblia kzvett. rmmel fedezzk fel, hogy rgi magyar irodalmunk, knyvnyomtatsunk, mvszetnk emlkeit ppgy megihlette a Biblia, mint ahogy ma is jelen van szlsainkban, szoksainkban, kzssgi letnkben.
4. A Szentrs letforml tmutatst ad az igaz letre val nevelsre (v. 2Tim 3,16). Nlkle Jzus Krisztust nem ismerhetjk meg, mert „aki nem ismeri a Szentrst, nem ismeri Krisztust” – mondja Szent Jeromos. Ha msrt nem, ht ezrt is rdemes elolvasnunk a Szentrs knyveit. Nagyon fontos, hogy ha mg nem volna, szerezznk be mai magyar nyelven olvashat Biblit az Egyhz hiteles magyarzataival. Rendszeresen olvassuk, mertsnk ebbl a bviz forrsbl, elmlkedjnk rla nap mint nap, s elmlkedseink eredmnyeknt tzznk magunk el kisebb-nagyobb feladatokat. Vlaszoljunk arra az isteni hvsra, amely a Szentrson keresztl mindnyjunkhoz szl. Olvassuk a Szentrst kzssgben is, vegynk rszt bibliarkon, hiszen a Szentrs kzssgalkot er is.
5) 2008-ra XVI. Benedek ppa meghirdette Szent Pl apostol jubileumi vt. nemcsak az jszvetsg szmos knyvnek szerzje, hanem az az ember is, akinek letben Krisztus gykeres fordulatot hozott. A keresztnysg meggyzdses elutastja megrz lmny hatsra Krisztus tantvnya lesz. De nemcsak tantvnya, hanem apostola, kldtte, hirdetje is. Rla kell pldt vennnk, amikor a Szentrsban tallhat rmhrt nemcsak elfogadjuk s a magunknak valljuk, hanem igyeksznk tovbbadni a mai kor embere szmra. Ezt az rmnket s igyekezetnket fejezi ki az idei magyarorszgi Biblia ve szmos programja. Egyhzmegynknt kln-kln s evanglikus, valamint reformtus testvreinkkel egytt is terveznk kzs programokat erre az esztendre.
Az j esztend els napjn is keresztny remnysgnk alapja Jzus grete: „n veletek vagyok minden nap a vilg vgig” (Mt 28,20). Adja Isten, hogy a Biblia mindannyiunk szmra ma is eleven rksg, egyni s kzssgi letnk megtartja, erforrsa legyen. men.
Budapest, 2007. december 5.
A Magyar Katolikus Pspki Konferencia
|